Daži fakti par brendiju, kas jāzina ceļojot uz Gruziju.

Ceļojumā pa Gruziju noteikti jāiegriežas marani- vīna darītavās, un varbūt arī…

Vai zināji, ka Gruzijā no vīnogām izgatavo ne tikai vīnu, bet arī brendiju?

Ir zināms, ka Gruzija ir vīna darīšanas šūpulis, bet zināji, ka arī brendija, darīšanas šūpulis, tiesa, šoreiz ne pasaulē, bet Kaukāzā?

Iespējams, esat dzirdējuši, ka gruzīni un armēņi joko viens par otru un sacenšas viens ar otru. Ir diskusijas arī par brendiju, bet tautā saukto, konjaku, kurš pirmais Kaukāza reģionā sāka ražot konjaku- gruzīni vai armēņi?

Lai viņi turpina noskaidrot, kurš varenāks, bet es vēlos pastāstīt par izcilu cilvēku, kurš savas zināšanas ieguldīja Gruzijas ekonomikas attīstībā un savus naudas līdzekļus ieguldīja jaunu, talantīgu gruzīnu atbalstam. Viņam nesen bija dzimšanas diena un es šodien biju viņa mājā- muzejā, kas mani iedvesmoja uzrakstīt šo rakstu.

Iepazīstieties- Dāvids Saradžišvili (David Sarajishvili) (1848.-1911.g.). Dzimis gruzīnu tirgotāja ģimenē Tbilisi. Ar izcilību absolvējis Pirmo klasisko Tbilisi ģimnāziju un devies studēt uz Krieviju- Pēterburgu, un Vāciju- Heidelbergu, kur ieguvis ķīmijas un filosofijas doktora grādu. Ar to mācības nebeidzās- Saradžišvili turpināja apgūt lauksaimniecības zināšanas Vācijā un vēlāk studēja vīnzinību Francijā, kur arī notika liktenīgais pavērsiens Dāvida Saradžišvili dzīvē- viņš iepazinās ar Žanu Batistu Kami, kurš ir “Camus” jeb “Kamī konjaka mājas” dibinātājs. Iepazīšanās pārauga draudzībā un vēlāk Kami komanda palīdzēja ar tehnisko aprīkojumu un padomu Saradžišvili, kad viņš nolēma būvēt konjaka rūpnīcu Tbilisi, un arī atklāja laba konjaka darīšanas noslēpumus. Pirmā rūpnīca, ko uzbūvēja Saradžišvili, bija Krievijā 1885. gadā “Kizļaras konjaka rūpnīca”, bet Tbilisi pirmā konjaka tika uzbūvēta 1888. gadā- “Tbilisi konjaka rūpnīca”, bet, runājot par Armēniju, tad 1894. gadā arī Erevānā atvēra konjaka rūpnīcu. Varbūt šis fakts izbeigs sacensību starp gruzīniem un armēņiem, kurš pirmais sāka ražot konjaku?

Saradžišvili atvēra arī liķiera rūpnīcu Tbilisi, vīnogu šņabja rūpnīcu Tbilisi, arī konjaka rūpnīcas Azerbaidžānā un Moldovā.

Dāvids Saradžišvili attīstīja uzņēmējdarbību un konjaka kvalitāti tik augstā līmenī, ka viņa uzņēmums ieguva tiesības piegādāt konjaku Krievijas impērijas cara ģimenei līdzās ar “Camus”.

Piebildīšu, ka mūsdienās par konjaku drīkst saukt alkoholisko dzērienu no konkrētām konjaka rūpnīcām Francijā, konkrētā reģionā un no konkrētām vīnogu šķirnēm iegūtu dzērienu. Pārējie ražotāji mūsdienās ražo brendiju. Saradžišvili laikā tā nebija- viņš ražoja konjaku, un mūsdienās joprojām Gruzijā tautā bieži vien brendiju sauc par konjaku.

Dāvids Saradžišvili bija labsirdīgs un dāsns cilvēks. Viņa māja, kur tagad ir ierīkots muzejs, toreiz kļuva par kultūras centru. Dāvidam Saradžišvili un viņa sievai Jekaterinei Porakišvili nebija savu bērnu, bet viņi ļoti palīdzēja svešiem bērniem- palīdzēja talantīgajiem jauniešiem, Saradžišvili dibināja komiteju, kuras uzdevums bija atbalstīt talantīgos tbilisiešus, organizēt un atbalstīt iespējas studijām ārzemēs.

Stipendiātu vidū bija jaunieši, kuri vēlāk kļuva slaveni, piemēram, komponisti: Zakarija Paliašvili, Dimitrijs Arakišvili, Melitons Balančivadze, Kote Pochverašvili, dziedātāji: Valerians Kašakšvili, Vano Saradžišvili, mākslinieki: Gigo Gabašvili, Moce Toidze, Grigols Mechi, skulptors: Jakobs Nikoladze u.c.

Esot Tbilisi iesaku apmeklēt Davida Saradžišvili māju- tā ir ļoti skaista. Arhitekts vācietis Karls Caars. Celtne ir skaists Eiropas un Tbilisi arhitektūras sajaukums, ko dēvē par 20.gs. Tbilisi modernismu, iespējams, ka pareizāk teikt, ka tā laika modernismu. Neesmu arhitekte, tāpēc, lai paliek šis jautājums tev izpētei, tāpat, ja ieinteresēju par Tbilisi rūpnieku, pirmās konjaka rūpnīcas dibinātāju Dāvidu Saradžišvili, tad izmanto iespēju esot Tbilisi un dodies ekskursijā:

Davida Sarajishvili māju- muzejs:

https://writershouse.ge/index.php?m=150&lng=eng

“Sarajishvili vīna un brendija rūpnīca”:

https://www.sarajishvili.com/tour

Atgādinu, ka dzert vajag ar prātu un mēru, un pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga!

David Sarajishvili

Sarajishvili brendija logo ir saglabājies kopš tā pirmsākumiem. Dāvids Saradžišvili izvēlējās kalnu āzi. Stāsta, ka rūpnieks izvēlējās kalnu āzi, kā simbolu spēkam, tīrībai un veiklībai.

Ja esi zinātkārs cilvēks, noskaties:

https://www.youtube.com/watch?v=eBVtbSlvY1U&ab_channel=Movement

Next
Next

Ko darīt rudenī Gruzijā?